کتاب دکتر داتیس

Dr. Dats
کد کتاب : 8971
شابک : 9786002293121
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 197
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4

برنده ی جایزه ی بهترین رمان اول سال 1392 از بنیاد گلشیری

معرفی کتاب دکتر داتیس اثر حامد اسماعیلیون

رمان دکتر داتیس در مورد زندگی یک دندانپزشک جوان به نام داتیس الماسی است که پس از اتمام تحصیلات خود در تبریز ، به سمت شمال حرکت می کند و سپس در ساسنگ ، شهر کوچکی نزدیک نزدیک تهران مستقر شود.
کتاب نثر روان و جذابی دارد. جملات کوتاه به طنز کتاب کمک کرده است و نویسنده سعی کرده تا زبانی صمیمانه داشته باشد. به عنوان مثال ، او از بیان اشتباهات و شاید ایرادات اخلاقی حرفه ی خود دریغ نمی کند و اعتراف می کند که بعضی وقت ها مرتکب اشتباه می شود و مجبور به دروغ گفتن به بیماران می شود. او خود می گوید که پول در این کار برایش انگیزه ی مهمی بوده است: «من داتیس الماسی در راه پر فراز و نشیب جستن علم یا پر کردن جیب ها با کمال شرمندگی و در اوج عرق ریزان روح، دومی را، بله، دومی را انتخاب کردم، نقطه.» با این حال ، او به اصول حرفه ای خود پایبند است و "کار خوب" را فدای پول نمی کند. « این روز ها به حرف استاد جراحی مان فکر می کنم: « دنبال پول نروید. شغل شما ماهیتا درآمد زاست. بروید دنبال کار خوب. پول خودش می آید».».

کتاب دکتر داتیس

حامد اسماعیلیون
حامد اسماعیلیون (۱۳۵۵ در کرمانشاه) نویسنده و داستان‌نویس ایرانی و از نسل نوی نویسندگان ادبیات فارسی است. او برای کتاب‌های آویشن قشنگ نیست و دکتر داتیس جایزه هوشنگ گلشیری را دریافت کرد.
قسمت هایی از کتاب دکتر داتیس (لذت متن)
هنوز از به یاد آوردن آن حادثه، آن اتفاق کوتاه، آن ملاقات یکطرفه غیر منتظره قلبم می شود قلب آنژین صدری، ریه ام می شود ریه سارکوییدوزی. نفس کم می آورم. درد توی فک پایینم می پیچد و ضربان خون داغ و تپنده را در شاخه کاروتید که از گردنم بالا می رود تا هشت شاخه اش را بدواند لابه لای صورت و مغزم حس می کنم.