کتاب درباره دین

On Religion
(سخنانی با تحقیرکنندگان فرهیخته اش)
کد کتاب : 33518
مترجم : محمدابراهیم باسط
شابک : 978-6220602873
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 306
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1799
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 12 بهمن

معرفی کتاب درباره دین اثر فریدریش شلایرماخر

فریدریش شلایرماخر (۱۸۳۴-۱۷۶۸) در این کتاب می کوشد نشان دهد که دین قابل تحویل به متافیزیک یا اخلاق نیست؛ دین نه درباره ی موجود برین است، نه درباره ی خیر برین؛ دین نه به شناختن مربوط می شود، نه به عمل کردن. دین به احساس مربوط می شود، اما احساسی بسیار خاص که در اثر شهود بی واسطه ی امر بی کرانه ایجاد می شود. هر انسانی به سبب موقعیت یکتایی که در جهان و در نتیجه نسبت به امر بی کرانه دارد، احساس متفاوتی نیز بر اثر این شهود در او ایجاد می شود و به این ترتیب دین داری هرکس خاص خود او می شود؛ هرچند برخی شهودها از امر بی کرانه چنان قدرت و نفوذی می یابند که می توانند افراد زیادی را حول خود جمع کنند و این ها شهودهای بنیان گذاران ادیان بزرگ از امر بی کرانه هستند.
درباره ی دین نخستین کتاب شلایرماخر است و اولین بار در ۱۷۹۹ منتشر شده است. زمانی که او در حلقه ی رمانتیک های برلین بود، و همین باعث شده است این کتاب هم آکنده از لحنی رمانتیک باشد و هم از مهم ترین آثار برای شناخت جریان رمانتیسیسم به شمار آید.
فریدریش شلایرماخر را بنیان گذار دانش هرمنوتیک، مفهوم تجربه ی دین، جریان الهیات لیبرال مدرن، و رشته ی دین شناسی می دانند و این کتابی است که بذر اولیه ی همه ی این ایده ها را کمابیش می توان در آن یافت.

کتاب درباره دین

فریدریش شلایرماخر
فریدریش دانیل ارنست اشلایرماخر (Friedrich Daniel Ernst Schleiermacher) (‏۲۱ نوامبر ۱۷۶۸ – ۱۲ فوریه ۱۸۳۴) فیلسوف و متأله پروتستان آلمانی بود. وی را پیشگام هرمنوتیک مدرن می‌دانند. به‌دلیل تأثیر به‌سزایش بر اندیشهٔ متأخر مسیحی، او را پدر الهیات مدرن پروتستان می‌دانند.اشلایرماخر به‌همراه هومبولت از بنیان‌گذاران دانشگاه برلین (۱۸۰۸-۱۸۱۰) بود. او تا پایان عمر در این دانشگاه به تدریس پرداخت. او مترجم کلاسیک افلاطون به زبان آلمانی بود. او یکی از برجسته‌تری...