کتاب آبی تر از گناه

More blunt than sin
ب‍ر م‍دار ه‍لال آن ح‍ک‍ای‍ت س‍ن‍گ‍ی‍ن ب‍ار
کد کتاب : 13267
شابک : 9789643115456
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 125
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 12 بهمن

برنده ی جایزه ی بهترین رمان سال 1384 از بنیاد گلشیری

برنده ی جایزه ی بهترین رمان مهرگان ادب 1382

معرفی کتاب آبی تر از گناه اثر محمد حسینی

«من کسی را نکشته ام . همه اش از همان عکس شروع شد. نمی دانید چه عکس غوغایی بود. رفته بودم برایشان شعر بخوانم . باور کنید قبل از آن عکس برایم یک پیرزن و یک پیرمرد ساده بودند.» روایتی جذاب از به قتل رسیدن پیرزن و پیرمردی تنها و با اصل و نسب . پسر جوانی که برای آن ها شعر می خواند و از این طریق مزدی می ستاند به ناگاه خود را در مظان اتهام قتل آن دو می بیند، اما هیچ شاهدی بر این ادعا یافت نمی شود تا این که خود زبان به اعتراف می گشاید و پرده از رازهایی برمی دارد که ریشه در گذشته او داشته اند، ولی ...

آبی تر از گناه اثر محمد حسینی نویسنده معاصر ایرانی و برنده جایزه هوشنگ گلشیری است. آبی تر از گناه، رمان و یا به زعم عده ای داستان بلندی است که راوی آن پسر جوان شهرستانی است که به شرح ماجرا می پردازد. داستان از ادبیات اعترافی بهره جسته است. راوی به شکل تک گویی سعی بر شرح ماجرایی دارد، گویی وی رد محضر قانون است بی آنکه حتی مشخص شود که او برای چه کسی اعتراف می کند.
راوی داستان، همانطور که گفته شد، پسر جوان شهرستانی دست و پا چلفتی است که به رغم ممانعت والدینش- آن گونه که خود بیان می دارد- برای کار به تهران آمده است. او مصحح است و به استخدام شازده ای قجری در می آید تا برایش شعر بخواند. از جمله شخصیت های این اثر به غیر از راوی، شازده، عصمت، همسر شازده، دکتر و مهتاب است. داستان از جایی شروع می شود که گویی عصمت به قتل رسیده است و پسر جوان مظنون به قتل وی است.
تک گوییهای راوی از همین جا یعنی از همان ابتدای داستان آغاز می شود. او تماما دلیل و برهان می آورد تا خود را از گناه مبرا سازد. او از علاقه اش به عصمت می گوید، که با وجود اختلاف سنی که با وی داشته به او علاقه قلبی داشته پس بعید است که قاتل وی باشد. جریان داستان و تک گویی های راوی به قدری تاثیر گذار است که خواننده به راوی علاقه مند می شود و از صمیم قلبش می خواهد که اعترافات وی در محضر قانون پذیرفته شده و مبرا شود. راوی در این بین از شخصی به نام دکتر مسایف سخن می گوید. مردی که به گفته راوی عاشق عصمت بوده است و در میان اعترافاتش او را متهم خطاب می کند.

این اثر محمد حسینی از نظر نثر و زبان بی نظیر است. زبان داستان، زبانی است بسیار قوی و پیش رونده و به دور از اطناب. فضا سازی نیز به همین منوال، بی نظیر و جذاب است. تنها ایرادی که به این اثر گرفته شده، پایان بندی آن است. به زعم منتقدین نویسنده با اینگونه رقم زدن داستان، به نوعی خواننده را فریفته است. انگیزه راوی برای پنهان کاری و بی گناه نشان دادن خود و متعاقبا اعتراف وی برای خواننده مسکوت باقی می ماند. اینکه راوی در دنیایی مدرن انتقام اجدادش را می گیرد به نظر خواننده آبی تر از گناه دور از ذهن است و کاملا ساختگی است. اما با این اوصاف گردش داستان، زبان و نوع روایت این اثر را به اثری بی نظیر و خوش خوان تبدیل کرده است. این اثر دوست داشتنی به وسیله انتشارات ققنوس به چاپ رسیده و بارها نیز تجدید چاپ شده است.

کتاب آبی تر از گناه

محمد حسینی
در کارنامه ادبی محمد حسینی، ویراستاری، روزنامه نگاری و برگزاری جلسات متعدد ادبی دیده می‌شود. شب‌های تجربه از مهم‌ترین این جلسات در دهه هشتاد بود که ویژه علی اشرف درویشیان و محمد محمد علی و بهمن فرزانه برگزار شد و پس از آن اجازه ادامه نیافت. رمان "آبی تر از گناه" محمد حسینی جایزه ادبی گلشیری و جایزه مهرگان ادب(پکا) برای بهترین رمان سال ۱۳۸۳ را از آن خود کرد.