کتاب ادام بید

Adam Bede
قصه باشکوه همدلی ها
کد کتاب : 14508
مترجم :
شابک : 978-9641854333
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 744
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1859
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 12 بهمن

معرفی کتاب ادام بید اثر جورج الیوت

"آدام بید" اولین رمان "ماری آن ایوانس" بود که با نام هنری اش "جورج الیوت" ،شناخته می شود و در سال 1859 با نام مستعار منتشر شد .طرح داستان "آدام بید" براساس داستانی ساخته شده است که عمه الیزابت اوانز ، واعظ متدیست ، به "جورج الیوت" گفته است و شخصیت واقعی دینا موریس در کتاب بر اساس زندگی دختری است که در آن زمان زندانی بوده. این رمان زندگی چهار شخصیت را در جامعه روستایی هایسلوپ دنبال می کند ، که یک جامعه متدین و به شدت نزدیک ب هم در سال 1799 است.
مستطیل عاشقانه ی رمان حول محور هتی سورل زیبا اما خودشیفته می چرخد. کاپیتان آرتور دنیتورن ، نجیب زاده ای جوان است که او را اغوا می کند. "آدام بید" ، خواستگار ناشناخته ی هتی سورل است . همچنین دینا موریس و پسر عموی هتی که مبلغ مذهبی متدین ، با ایمان و با فضیلتی است ،از محور های داستان هستند. "آدام بید" ، یک نجار محلی است که بخاطر صداقت و هوش خود تحسین می شود. او عاشق هتی است. هتی به سمت آرتور ، نوه و وارث جذاب ملاک محلی جذب می شود و عاشق او می شود. وقتی "آدام بید" قرار ملاقات این دو را بر هم میزند ، آدام و آرتور می جنگند، در نهایت آرتور موافقت می کند که از هتی دست بکشد و هایسلوپ را ترک می کند تا به نیروی های نظامی بازگردد. پس از ترک او ، هتی موافقت می کند با "آدام بید" ازدواج کند اما کمی قبل از ازدواج ، متوجه می شود که باردار است. او در اوج ناامیدی ، به جستجوی آرتور می رود، اما نمی تواند او را پیدا کند. وی با توجه به شرمندگی و شرایط استرس زایی که باید پس از بازگشت به روستا تحمل کند ، کودک خود را با کمک دوستانه ی زنی که به صورت اتفاقی ملاقات کرده به دنیا می آورد اما پس از زایمان ، نوزاد را رها می کند و سپس چون تحمل شنیدن گریه های کودک را ندارد، سعی می کند فرزندش را نجات دهد. با این حال ، خیلی دیر شده است و نوزاد دیگر در خطر مرگ قرار گرفته است.

کتاب ادام بید

جورج الیوت
جرج الیوت با نام واقعی ماری آن ایوانس، زاده ی ۲۲ نوامبر ۱۸۱۹ در چیلور کتون در وارویکشایر انگلستان و درگذشته ی ۲۲ دسامبر ۱۸۸۰ در لندن، رمان نویس انگلیسی دوران ویکتوریا و ایجاد کننده ی روش آنالیز روانشناسی شخصیت های رمان ها مدرن است.ماری آن ایوانس نام مستعار مردانه ی جورج الیوت را برای خود انتخاب کرد تا اطمینان یابد آثارش مورد توجه جدی مخاطبان قرار می گیرند. اگرچه نویسندگان زن در آن زمان آزادانه نام اصلی شان را در آثار خود می نوشتند؛ اما او می خواست تا تنها یک نویسنده ی داستان های عاشقانه نباشد...
قسمت هایی از کتاب ادام بید (لذت متن)
مری ان ایوانْز به تشویق لوئیس بود که در سی و هفت سالگی از فلسفه به داستان نویسی روی آورد و نام مستعار جورج الیوت را برگزید. اولین داستان هایش به صورت دنباله دار در نشریه ای به چاپ رسیدند و بعد مجموع آن ها با نام صحنه هایی از زندگی کشیشان در سال ۱۸۵۸ به شکل کتاب منتشر شد. این اثر بلافاصله با استقبال خوانندگان و نقادان روبه رو شد و به موفقیت رسید. یک سال بعد هم رمان ادام بید منتشر شد که بسیار فروش کرد، و نشریه تایمز نوشت که « نویسنده این اثر بلافاصله در زمره استادان فن قرار گرفته است » . در سال ۱۸۶۰، رمان آسیاب رودخانه فلاس از جورج الیوت به چاپ رسید که این نیز با استقبال مواجه شد. سایلاس مارْنر ( ۱۸۶۱ ) ، رومولا ( ۱۸۶۲ ) ، فلیکس هولْت ( ۱۸۶۶ ) ، میدلْ مارچ ( ۱۸۷۲ـ۱۸۷۳ ) و دانیل دروندا ( ۱۸۷۶ ) شاهکارهای بعدی بودند، اما جورج الیوت در این سال ها مقاله ها و نقدهای متعدد هم نوشت و دیدگاه های اجتماعی و هنری خود را بیان کرد. از همین رو، او از معدود رمان نویسانی است که ایده های خود را توضیح نیز داده است. در سلسله رمان نویسان بزرگ انگلیسی در قرن نوزدهم، که از جین آستین و خواهران برونته آغاز می شود و به چارلز دیکنز و تاماس هاردی می رسد، جورج الیوت به سبب مهارت و ژرف بینی اش در توصیف انگیزه ها مقام منحصربه فردی دارد، به طوری که بسیاری از نقادان مدرن او را بزرگ ترین رمان نویس انگلیسی قرن نوزدهم می دانند. نقادانی هم که او را بزرگ ترین نمی دانند تیزبینی و حساسیت و قوه مشاهده او را بی همتا می دانند. بینش روان شناسانه جورج الیوت، و مواد و مصالحی که برای رمان هایش انتخاب می کرد، بر دیدگاه ها و نگرش های نویسندگان در حوزه شخصیت پردازی تاثیر فوق العاده ای گذاشت و افق داستان نویسی را گسترش داد. خوانندگان در فصل ۱۷ رمان حاضر با دیدگاه های جورج الیوت در زمینه هنر و ادبیات آشنایی بیشتری می یابند، و جالب این است که همین نوع مداخله نویسنده در سیر داستان و اظهارنظر او درباره آدم ها و رویدادها ویژگی « مولف مداخله گر » به حساب می آید که خود بحث مستقلی می طلبد.